A Kijevi torta azaz «Киевский» торт ugyanúgy Kijev szimbólumává vált mint Bécsnek a Sacher torta. A városban járó vendégek viszik tovább a hírét, és magát a tortát ajándékba.
Keletkezésének legendája szerint igazából egy édes tévedés. 1956- ban a kievi Marx Károly tortagyárban a cukrászok tévedéseként jött létre. Egyszer a másnapra előkészített tojásfehérjét elfelejtették a hűtőkbe tenni, hogy elrejtsék kollegáik mulasztását, a következő műszak felhasználta a tortakészítéshez, és ezt a megkeményedett tojáshabos tortát elnevezték „Kijevinek” Ki gondolta volna hogy ilyen jól sikerül titokban tartani a gyártási technológiát, amely átél egy rendszerváltást és most már az új tulajdonos A Roshen tortagyár készíti továbbra is ezt a nemzeti szimbólumot.
A hivatalos verzió szerint a Kijevi torta 1973 ban lett levédve mint találmány. Az idők folyamán változtak a torta bizonyos hozzávalói. Például jelenleg mogyoróval készülnek a tortalapok az eredeti keshudiós változat helyett. Az ipari mennyiség ellenére a torta ugyanúgy készül minthogyha egy «francia pékségben» sütnék. Ehhez kidolgozták a megfelelő munkamenetet. Nappal sülnek a ropogós mogyorós tojásfehérje tortalapok, és az éjjeli műszak reggel 7 óráig készíti a krémet, és a díszítést. Valamikor minden cukrásznak megvolt az egyéni jellegzetes «krém vonása», de manapság uniformizált a díszítés — többek közt ezzel védik meg a hamísítástól az eredeti tortákat.
Az eredeti «Kijevi torta» csak a Roshen cég kijevi üzemében készül.
Minden hónapban 350 ezer tortát készítenek.
Lehetnek más, hasonló torták, de csak hasonló névvel. Az eredetiség egyik ismertetőjele a csomagolás — a doboz céges piros szalaggal van átkötve, és a készítés dátuma lézerrel van rögzítve rajta. A hamisítások végképp kiderülnek a kóstoláskor, leginkább földimogyoróval, sőt hogy növeljék a súlyát nyers földimogyoróval készül, a tortalapok pedig általában nedvesre sikerülnek, nem olyan légiesek mint az eredeti.