Ilyenkor ősz végén nagy várakozással megyek el a kertben lévő fatuskók mellett, vajon az idén is kinőnek a várva várt gombák rajtuk. A nagy szárazság miatt kicsit megkésve de az idén is kinőttek! Ilyen száraz nyár után a gombalelőhelyeket is locsolni kell. A piaci gombás bácsi egy csodálatos a mogyorón növő, a szerinte legfinomabb gombáról regélt nekem. Aztán egyszer nagy titokzatosan elárulta, hogy itt van ám az a különleges gomba, melyet ugyan láthattam, de a gombaszakértőé lett mint ritkaságszámba menő mintapéldány. Kérdezem a bácsitól a következő szombaton, lesz-e még ilyen gombája? Ja aztat nem tudhatom, mondja, mert hát nagyon messze bent van az erdőben, az a hely ahol nő, és már nehezen cipelem oda a vizet hozzá. Ilyenkor az jut eszembe milyen csodálatos az ember ismerete és kapcsolata a természettel(ről)!
A japán ernyőfenyő szomszédságában egy szilvafatuskón növő gombatelep, mely 2 főétel, és egy leves alapanyaga lett. Ez a gombafajta nyálkás nedvet ereszt a főzés során, ezért inkább tejszínes, vagy paradicsomos szószhoz felel meg, illetve bármilyen leveshez.
A gombaételeket is sokban támogatja, ha nagy csokor zöldet vágunk össze hozzájuk, kaprot petrezselyem zöldjét, zeller zöldjét,melyet beletehetünk a főzés végén, vagy kis citrommal, olíva olajjal és sóval összekeverve, salátaként adjuk hozzá. Kisebb mennyiségben jól illik a gombához és segíti az emésztését, a kakukkfű, majoránna, lestyán, izsóp, vagy a tárkony.
Gombaszósz alap
4 adaghoz
2 nagy fej vöröshagyma
2evőkanál olíva olaj
1 evőkanál vaj
3-4 gerezd fokhagyma
400g gomba
só, őrölt bors
Egy mély serpenyőben felolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk az olíva olajat (a kettő együtt nagyon illik a gombához), és üvegesre pároljuk benne az összevágott hagymát. Majd hozzáadjuk a megmosott laskára vagy csíkokra vágott gombát (a szárakat kidobjuk, mert emészthetetlen). Először a gomb a levet ereszt . Amikor elfőtte a levét sózzuk , borsozzuk (a gombát mindig só nélkül főzzük!).
Ezt a gombaragut már így is fogyaszthatjuk, pirított kenyérszeletre halmozva, rizzsel, tésztával, vagy zöldségekkel, mint brokkoli, cukkini. Illetve belefőzhetünk 3-4 lehámozott, apró kockákra vágott paradicsomot, vagy 100ml tejszínt. Mindezek meghatározzák a jellegét. Így tehetünk változatossá egy alapanyagot.