Rugelach
2013. február 01. írta: meiszner.kati

Rugelach

rugelachkis02.jpg

A mai rugelach jellegzetessége a krémsajttal készülő tészta. Eredendően a zsidó konyha süteménye, melynek különböző variációi honosodtak meg, mondhatom, hogy mindegyik ellenállhatatlanul finom. Úgy történhetett hogy az Újvilágban (értsd Amerika) valamelyik cukrász krémsajttal készítette el a rugelach tésztáját. Hát mit mondjak az eredmény fenomenális! A tészta kívül ropogós, belül vajasan omlós. A régi receptekben tejfölt használtak, és találkoztam szintén régi receptkönyvben élesztős változattal is. Tradicionálisan kis duci kifliket formázunk, de létezik olyan is amikor téglalap formára sodorjuk ki a tésztát rákenjük a tölteléket, és mint a rétest feltekerjük. Még sütés előtt bevágjuk a szeleteket. A töltelékek sora szinte végtelen, aszalt gyümölcsök, lekvárok, diófélék, az újabb változatokban pedig csokoládé és karamell. A tészta mint más sok tejföllel készülő esetben az összeállítás kor puha , és odaragad a kezünkhöz. Hogy dolgozni tudjunk vele, legalább egy éjszakára hagyjuk hideg helyen pihenni.

Hozzávalók:

125g puha vaj
125g krémsajt
140g liszt
15g finom nádcukor
4 evőkanál sűrű baracklekvár
50g összevágott dióféle
8 szem aszalt sárgabarack, vagy szilva beáztatva
1 bio narancs héja
2 teáskanál fahéj
1 teáskanál őrölt kardamom
2-3 evőkanál tej a megkenéshez

Elkészítés:

Házi krémsajtot szoktam használni hozzá, de állagában a Philadelphia is ugyanolyan jó, és az Újvilági receptekben is ez található.
Tehát a puha vajat és a krémsajtot elkeverjük, beleszitáljuk a lisztet, és a nádcukrot, és összegyúrjuk. Két részre osztjuk, megformázzuk és fóliába csomagoljuk. A pihentetés ideje legalább egy óra legyen. Az összeállítást robotgépben is történhet — akkor azt fogjuk összekenni nem a kezünket. Ez utóbbit jobban szeretem. Érezni a tésztát, és aztán benne lenni, gondolom aki ezt érti annak ezt nem kell kihangsúlyozni.

rugelachkis04.jpg


A pihentetés után két kör alakú formára sodorjuk ki a tésztát (ha nem sikerül megközelítőleg sem a kör alak, egy tányért rátéve körbevághatjuk a tésztát) A szépen megformázott gömb formát ellapítjuk, ügyelve hogy a széle sima legyen, és könnyed mozdulatokkal egy jól belisztezett felületen, a tésztát állandóan körbe forgatva sodorjuk ki, akkor szép kör alakot kapunk.

rugelachkis01.jpg


A két kör alakú tésztán elosztjuk a tölteléket, azaz megkenjük a lekvárral, és egyenletesen rászórjuk a fahéjas, kardamomos, narancshéjas cukrot, és a diófélét. Ekkor nyolc cikkre vágjuk a kört, mindegyikre ráhelyezünk egy aszalt gyümölcsöt és a széles felétől a háromszög csúcsa felé haladva feltekerjük, és a két végét behajlítjuk (mint a croissant). Sütőpapírral lefedett sütőlapra helyezzük, megkenjük tejjel. A tetejét is megszórhatjuk cukros fahéjjal, vagy darabos dióval, és 180 C-ra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt aranysárgára sütjük.
Hagyjuk 10 percig a sütőlapon hűlni, majd óvatosan egy rácsra kiszedve hagyjuk teljesen kihűlni.

A bejegyzés trackback címe:

https://valodisafrany.blog.hu/api/trackback/id/tr325055870

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása