Fontos hogy az alaplevek nem csak finomak szépek is legyenek.Törekedhetünk hogy minél kevesebb számunkra feleslegesen megterhelő anyagot tartalmazzanak. Hogy ezt elérjük hasznosak lesznek ezek a tanácsok.
1 számú tanács
A húsleves tiszta és átlátszó lesz ha a forró vízbe tesszük bele a húst. Szokták tanácsolni hogy hideg vízbe tegyük fel a húst akkor jobban benne maradnak a tápanyagok. Hogy mennyi tápanyag marad a húsban azt egyértelműen a főzési idő határozza meg. Viszont a hideg vízbe feltett hús leve zavaros és gusztustalan lesz. Csészében feladni az asztalra nem egy szép látvány.
2 számú tanács
A húsokat érdemes főzés előtt legalább egy órára hideg vízben kiáztatni. A húst annyi hideg vízbe tesszük amennyi bőven ellepi, és fél óránként cseréljük rajta a vizet. Ideális esetben a vér kiázik a húsból, és így a levesünk átlátszó és jó illatú lesz. Ha nincs időnk kiáztatni a húst más módon is megtisztíthatjuk a benne lévő vértől. Ehhez jól megmossuk a húst, feltesszük bő vízben főni, amikor felforrt, még 5 percig forraljuk. A vizet leöntjük, a húst jól megmossuk, forró vízzel felöntjük és innét már szokásos módon főzzük tovább a húslevest, ettől a módszertől még szebb lesz a levesünk.
3 számú tanács
Hallevest készíthetünk a hal bármely részeiből, vagy egész halból. A ponty, lazac. süllő, zsírokban gazdag tartalmas levest kapunk. De a hekkből, vagy más száraz húsú halból ízetlen leves lesz. Amikor fagyasztott halból főzünk levest akkor tegyünk bele egy egész hagymát, melyet a végén kidobunk. A hagyma magába szívja az öreg, avas halolaj szagot.
4 számú tanács
A csontokból főtt húslevesnek specifikus aromája, és zamata van. De legyünk óvatosak a főzésével, mert a csontokban felgyülemlenek olyan anyagok, melyeket az embernek nem kívánatos fogyasztania. Éppen ezért a főzés előtt a csontokat több órára be kell áztatni, és a vizet gyakran cseréljük le. És ez után még az első főzővizet mindenképpen cseréljük le ahogyan a húsok főzésénél már szerepelt.
5 számú tanács
Amennyiben a húsleves készítéséhez nem színhúst és nem csontokat, hanem belsőséget választunk, akkor ugyanúgy ki kell áztatni. A belsőségek még több vért tartalmaznak mint a hús. Éppen a vér teszi a húslevest zavarossá és nemkívánatossá.
6 számú tanács
Gyakran használunk a mártásokhoz, rizottóhoz, zöldséges levesekhez és ételekhez zöldség alaplevet. Vizet forralunk egy lábasban és beletesszük a megtisztított zöldségeket, fűszereket, és egy, másfél órát főzzük, leszűrjük, a zöldségeket kidobjuk, mert már mindent kiadtak magukból, és egy ízekben gazdag sokoldalúan hasznosítható alaplevet kapunk. A hozzávaló zöldségeket variálhatjuk attól függően mihez fogjuk felhasználni az alaplevet.
Néhány variáció: sárgarépa, fehérrépa, póréhagyma, gumós kömény, paradicsom
zeller, póréhagyma, cukkini,
Ezeket a tanácsokat alkalmazva sokkal könnyebbé tehetjük ételeinket, és lehet gyakrabban helyettesíteni a nehéz húslevest a könnyű illatos zöldségalaplével. Ennek sok példáját megtalálhatjuk a mai olasz és a francia konyha receptjeinél.