A tányéron lévő üde színkavalkád összeválogatása az alapanyagok adottságaitól függenek. Ízben a fehér és lila burgonya között észrevehetetlen a különbség, a zöld nyelű mángold helyett lehetne sárga vagy piros, és a formákon is szabadon változtathatunk. Éppen egy nagy kerek padlizsánt vettem le a kertben, így adott volt,hogy kerek formában fogom elkészíteni. A játékosságot és vidámságot növelik a virágszirmok, és a görögszéna (Trionella foenum graecum) hármas levélkéi. Ezeket az étellel együtt, vagy még inkább utána elfogyasztva, segítik az emésztést. Termesztése különösen a kiskertben nagyon egyszerű, a hűvös késő őszben, vagy most már inkább kora tavasszal vethetjük, laza gyommentes porhanyósított talajba. Az ételekbe belefőzve nagyon finom kesernyés árnyalatot kapunk.
A görögszéna évezredek óta az ételünk a gyógyszerünk alaptézis szerint az egyik alapvető fűszerünk. A keleti konyhák elképzelhetetlenek nélküle, szinte minden receptben szerepel. Ezért számomra érthetetlen miét kell még ezt is kapszulában árusítani, és a fogyasztásának miért nem a természetes módját válasszuk, aminél egyszerűbbet el sem tudok képzelni. Termeszthetjük saját kertünkben, vagy beszerezhető a keleti fűszernövényeket árusító boltokban.
Most a teljes menü(ebéd) elkészítését fogom leírni, lépésről-lépésre.
Hozzávalók
A padlizsántortához
1 padlizsán
2 evőkanál olíva olaj
1 nagy vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
5-6 közepes paradicsom
nagy csokor petrezselyemzöldje
só
bors
olíva olaj a sütéshez
A mángoldos burgonyához
1/2 kg lila és fehér burgonya
1/2 kg mángold
só
bors
szerecsendió
1 evőkanál vaj, vagy ghí
A sárgarépa salátához
1/2 kg sárgarépa
só
1 zöldcitrom héja és leve
1 evőkanál olaj
1 chili paprika
2 cm es gyömbérdarab
2 gerezd fokhagyma
1 teáskanál pirított szezámolaj
Megmosunk és megtisztítunk minden hozzávalót, a padlizsánon rajta hagyhatjuk a héját.
A padlizsánt 1 cm-es karikára vágjuk besózzuk és 20-30 percet hagyjuk, hogy kieressze a levét, ezáltal kevesebb olajat fog magába szívni a sütéskor.
A sárgarépát julienre vágjuk - azaz gyufaszálnyi vékony csíkokra - és besózzuk.
A hagymát, és a fokhagymát apróra vágjuk, és az olíva olajon megpároljuk. Közben lehúzzuk a paradicsom héját, félbe vágjuk és kieresztjük a levét, majd kockákra vágjuk és a hagymához adva tovább pároljuk. Amikor elfőtte minden levét, sózzuk, borsozzuk, és belekeverjük a nagy csokor összevágott petrezselyemzöldjét.
A burgonyát nagyobb kockákra vágjuk és bő sós vízben feltesszük főni.
A mángold levelek vastagabb szárrészét kivágjuk (még elhasználhatjuk egy zöldségalapléhez) és a vajon megpároljuk.
A sárgarépának kifacsarjuk a levét, kézzel, közben jól átgyúrva azt. Ezzel az eljárással sokkal könnyebben emészthetővé tesszük az amúgy nyers zöldséget. Minden további hozzávalóval elkeverjük, és felhasználásig hűvös helyen lefedve állni hagyjuk.
A padlizsánszeletekről leitatjuk a nedvességet és olajban mindkét oldalát megsütjük. A megsült karikákat nem papírtörlőre szedem ki, hanem ráhelyezem a következőként sülő szeletre, így az fogja az olajat felitatni.
A megsült padlizsánszeleteket alakjuknak megfelelő sütőtálba helyezzük, és közé, illetve a tetejére halmozzuk a hagymás paradicsomos szószt. Már így is tálalható, de ha van időnk egy 15 percre betenni a sütőbe még jobban érvényesülnek az ízei.
A megfőtt burgonyát leszűrjük egy keveset félreteszünk a főzővízből, összekeverjük, és összemelegítjük a mángolddal.